ENTER&TUNING :: Auto-tuning web & Auto-sports :: E-mail: rayne8@seznam.cz ::

Anketa

Partneři

Získejte více návštěvníků a hodnocení svého webu!!!

Služby

www.weblight.czAnkety, návštěvní knihy, mailformy, počítadla a CHAT pro Váš web

Statusy

TOPlistDostupnost podle Monitoring-serverů.cz

AUTO-TUNING

Co je to

Nitro Oxide Systems - NOS ?

Výkon motoru lze zvyšovat různě. Jednou z nejlevnějších možností je vstřikování oxidu dusného do sacího potrubí benzinových motorů. Funguje pod přezdívkou "rajský plyn" jako účinné anestetikum ve zdravotnictví. Používá se také jako hnací plyn do šlehačkových bombiček. Nově se o něj zajímá protidrogová centrála v souvislosti s jeho nelegální distribucí a užíváním na tanečních party. Kromě všech výše jmenovaných účinků však slouží oxid dusný také k podstatnému nárůstu výkonu zážehového motoru.

 Tuning:

   V podstatě se dá říci, že základem je tlaková láhev s plynem, tlakové potrubí solenoidy a vstřikovač. V Česku se ve většině případů používá tzv. mokrý systém, při kterém se vstřikuje plyn i palivo naráz, a to do sacího systému před klapku. V zámoří však existuje i tzv. suché provedení, kdy se plyn vstřikuje ještě před čidlo snímající množství nasávaného vzduchu a řídicí jednotka pak poručí větší dávku benzinu.

Hrozí však, že se do válce omylem dostane příliš chudá směs a propálí se písty. Proto se v našich podmínkách používají pouze mokré systémy. Tlaková nádoba bývá umístěna v zavazadlovém prostoru, nebo na zadní sedačce a plyn se napouští do systému otevřením ventilu na lahvi jen v případě že se jej chystáte použít. Jinak není systém pod tlakem. Podobné je to s "oživením" ovládacích solenoidů. Proti závodům dragsterů se používá maličko jiný způsob aktivace samotného vstřikování plynu do systému. První podmínkou je již zmiňované zapojení ovládacích solenoidů, druhá zůstává stejná jako u dragsterů, tedy plné otevření klapek a třetí podmínkou je stisknutí dalšího spínače, který bývá umístěn na volantu. Třetí podmínka má zabránit samovolnému spuštění při každém plném sešlápnutí pedálu plynu. V případě zařazeného prvního rychlostního stupně se totiž začnou protáčet hnaná kola a využití výkonu není efektivní.

 Životnost:

Určitě se teď ptáte, jak je to s životností takového motoru. V první řadě je nutné si uvědomit, že více než nárůst výkonu motoru a jeho komponenty zatěžuje enormní uvolnění tepelné energie. Proto se doporučuje vstřikovat plyn maximálně po dobu 3 až 5 sekund. I to ovšem stačí na pořádné zrychlení! Důležité je, aby se nepoškodily kluzné plochy pístů a bloku motoru apod. Motor v sériovém provedení je dimenzován s určitou rezervou, a proto mu nárůst výkonu v rozumné míře neuškodí. Pokud byste ale chtěli jeho odolnost vůči přidaným koním přece jen zvýšit, pak byste se měli zaměřit na kované písty, které lépe odolávají propálení, zesílený klikový hřídel a ojnice. V případě extrémního přístupu se příprava motoru rovná jeho přestavbě pro závodní účely.

Kam sním:

Systém NOS lze aplikovat prakticky do každého zážehového motoru. U dieselů se jako podobné afrodiziakum používá propan.

A co Škodovka:

Například u Škody Felicia bez problémů vykouzlíte ze čtyřiceti kilowattů šedesát bez nutnosti jakéhokoli dalšího zásahu. Při potřebě dalšího zvyšování výkonu však již přicházejí ke slovu právě kované písty a další, víceméně speciální závodní komponenty. Obecně vzato, například z dvoulitrového motoru je možné přidat vstřikování rajského plynu 35 až 70 % výkonu

ZDROJ: Pirate-hill.estranky.cz
|16.7.2007|