ENTER&TUNING :: Auto-tuning web & Auto-sports :: E-mail: rayne8@seznam.cz ::

Anketa

Partneři

Získejte více návštěvníků a hodnocení svého webu!!!

Služby

www.weblight.czAnkety, návštěvní knihy, mailformy, počítadla a CHAT pro Váš web

Statusy

TOPlistDostupnost podle Monitoring-serverů.cz

AUTO-TUNING

Víte, co je to drift?


Driftování je velmi adrenalinový sport co se týče aut. Základem driftování je auto s pohonem zadních kol (FR , RR , MR -tyto názvy popíši na konci tohoto článku-) nebo také čtyřkolky 4x4 (4WD). Driftování je vlastně projetí zatáčky smykem, kdy vás předjíždějí zadní kola. nejlepší je drifovat s autem, které má poho zadních kol. Nejlepší je auto o váze do 1700kg (před odlehčením) a s výkonem nad 110Kw/150Hp a silnější. Pro co nejstabilnější je také dobré používat samosvorný diferenciál (otázka několika tis kč)

Druhy driftů:

- Drift s ruční brzdou - jedná se o začátečnickou techniku, kdy řidič rychlým a pevným zatažením přenese většinu brzdné síly dozadu a zadní kola to dříve nebo později nevydrží. Řidič potom drift ovládá pomocí plynového pedálu a volantu.

- Setrvačný drift - provádí se ve vysoké rychlosti. Řidič sundá nohu z plynu, aby změnil rozdělení hmotnosti a vyvolal lehkou přetáčivost. Následně vyrovnává rychlými pohyby volantem a prací s plynovým pedálem. Jedná se o nejtradičnější metodu driftingu, která však v poslední době ztrácí na oblíbenosti.

- Kačírkový drift: Tato technika prodlužuje vzdálenost na jakou lze driftovat, a dokáže spojit průjezd dvěma po sobě jdoucími zatáčkami. Když driftu dochází šťáva, vyjede řidič vnější zadní pneumatikou z asfaltu do kačírku u trati. Majitelé okruhu tuto techniku nemají rádi.

- Kyvadlový drift: Řidič zhoupne auto směrem k vnější částí blížící se zatáčky. Pak ho za pomoci kyvadlového efektu hodí do smyku a dosáhne požadovaného úhlu. Na mokru tuto techniku zvládne každý. Většina jezdců D1 kombinuje drifty "když se řidič blíží k zatáčce, zatočí volantem na pikovteřinu na opačnou stranu. Následně otočí volantem směrem do zatáčky a za pomocí spojkového kopu přenese veškerou váhu na jednu stranu auta. To přiměje jeho zadek opustit stopu"

- Spojkový kop: Jedná se o drift, kdy auto nesníží rychlost. Tento manévr (kvílení a kouř od pneumatik) jsou velmi oceńováni soudci. Technika: Sešlápne se spojka pod plynem a pak se opět uvolní. Náhlý příval výkonu protočí zadní kola. Při nájezdu do zatáčky je třeba lehce pootočit volantem, lehce sešlápnout spojku, zároveň zatlačit na plyn, vytočit motor a následně spojku uvolnit.Vše se musí odehrát během jedné vteřiny, jinak se motor přetočí Opakem spojkového kopu je podřazovací kop - při nájezdu do zatáčky se sníží otáčky podřazením a po uvolnění spojky dojde k prudkému zpomalení zadních kol, která se utrhnou. Obě techniky jsou velmi necitlivé k pneumatikám a motoru.

Základem přípravy auta je vyvážení a odlehčení, (někdy není ani potřeba). Nejčastěji se zbavujeme zbytečností: Zadní sedadla, koberce z podlahy, zmenšení objemu nádrže, zbavit se nádrží na odstřikovače, také při drifování je nám zbytečné elektrické stahování oken,či střešního okna, rezerva či hever jsou také zbytečné (na okruhu) také nepotřebujeme žádný audio systém i z důvodu že by při driftu nebyl slyšet :) jedinné kdy se kyla nabírají je při zpevnění rámu "Áčko", tento rám se dává do prostoru za zadníma sedadlama od střechy (ta se musí také řádně zpevnit) k podvozku - s takto upraveným autem už se můžeme účastnit např Bohemia relli.

Vyvážení auta je také důležité. Přední a zadní náprava by měla mít hodnoty 50% a 50%, jestiže by tyto hodnoty byli u auta FR. Např. na přední nápravu 75% a na zadní 25%, tak auto se velice snadno dostane do driftu(smiku), ale řidič auto velmi těžko zvládne udržet v driftu a tak projet čistě.

FF - motor vpředu a s pohonem přeních kol

FR - motor vpředu a s pohon zadních kol

RR - motor vzadu a s pohonem zadních kol

MR - motor na zadní nápravě a pohon zadních kol (jelikož je motor nad nápravou tento druh aut má vzadu kurf což je víhodou,ale přístup k motoru je horší)

4WD - motor v předu a pohon všech čtyř kol


VIDEO S DRIFTOVÁNÍM:
 

|15.7.2007|
Žádné komentáře